يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْکُمْ أَنْفُسَکُمْ لا يَضُرُّکُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَي اللَّهِ مَرْجِعُکُمْ جَميعاً فَيُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (سوره مائده/آیه105)

:(ای کسانیکه ایمان آورده اید برشما باد مراقبت از نفس خودتان ،چون زمانیکه شما هدایت شدید گمراهی گمراهان به شما ضرری نمی رساند و بازگشت همه شما به سوی خداست ، پس او شما را به آنچه عمل می کردید آگاه می کند)،یعنی مراقب و مواظب نفس خودتان باشید تا در طریق سلوک به سوی غایت گمراه نشوید.)

چند نکته:

1- خطاب به مؤمنین شده و اهل ایمان مورد توجه خداوند قرار گرفته اند.

2-قبل از پرداختن به دیگران باید خود را بسازند.

3- خودسازی از واجبات است.

4- تا وقتی که کسی خود را نساخته از گزند گمراهی گمراهان در امان نیست و بر عکس فقط زمانی که خود را ساخته باشد، می تواند از آسیب گمراهان در امان باشد.

5- با توجه به اینکه شیطان هم گمراه است، انسان خود ساخته، از گزند شیطان هم در امان است.

6- با توجه به آیات 82 و 83 سوره ص  که می فرماید:«ابلیس گفت: به عزّت تو سوگند که قطعاً همه انسان ها را به بیراهه مى کشانم; مگر از میان ایشان آن بندگانت که براى تو خالص شده اند به گونه اى که نه من در آن بهره اى دارم نه غیر من.» مشخص می شود هدف از پرداختن به نفس(خودسازی) با هدف رسیدن به درجه یا مقام مخلَصین(بندگان خالص شده) است.

7- این آیه منافاتی با نهی از منکر ندارد بلکه شرط تأثیرگذاری امر به معروف را مشخص می کند.

8- با توجه به آیه 19 که می فرماید:«

و لا توا کالذين نسوا الله فانساهم انفسهم اولئک هم الفاسقون

ترجمه : و مانند کسانى نباشيد که خدا را از ياد بردند و خدا هم حقيقت خودشان را از يادشان برد تا آن که ندانستند که کيستند و چه بايد بکنند . اينان از مسير بندگى خدا خارج شده اند.» مشخص می شود که خود فراموشی نتیجه خدافراموشی است. 

توجه ,مشخص ,امان ,گمراهان ,گمراهی گمراهان منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

هر روز بیا خريد کفش کتونی ارزان قیمت رنگ ترکیبی فیک مارک دار 2021 دانستنی ها الان بخر تحویل بگیر mahakofficefurniture bahar فروش جزوات علوم تجربی پایه هشتم کافه فیلم فروشگاه